خوش عکس باشیم

تب داغ عکس گرفتن و سلفی، باعث شده که امروزه بسیاری از افراد برای نشان دادن بهترین حالت های خود در عکس هایی که می گیرند، تلاش زیادی کنند. اگرچه همگی ما با عبارت فتوژنیک بودن یا همان استعداد ذاتی خوب ظاهر شدن در عکس آشنا هستیم با این حال بر این باور نیز هستیم که می توان با به کارگیری روش های هوشمندانه و گاهی علمی، تصویری بهتر از خود را ارائه داد .

به موهایتان حالت دهید

برای آنکه حجم و شکل مناسبی به موهایتان در عکس بدهید، کمی از قسمت فرق سر، آن را با انگشتان تان حرکت دهید. زمانی که موها کاملا به سمت عقب بروند، چهره شما جذاب به نظر نمی رسد چرا که هیچ زاویه ای توسط موهایتان در عکس به وجود نیامده. حتی اگر می خواهید زوایای بیشتری در عکس به وجود آورید، در زمان گرفتن عکس قسمتی از موهایتان را ببافید.

از نقوش طرح دار و چهارخانه در زمان گرفتن عکس پرهیز کنید

برای آنکه بهترین تصویر از خودشان را در عکس نشان دهید،. تلاش کنید که با یک کمربند باریک یا لباس هایی با راه راه های عمودی و یا دامن هایی به شکل A انگلیسی که از بالا به سمت پایین حجیم می شوند استفاده کنید.

اگر می خواهید در عکس کیفی به دست بگیرید، سعی کنید که آنرا در اندازه واقعی آن و نه بزرگتر جلوه دهید. در غیر این صورت در لحظه گرفتن عکس، آن را به بیرون از کادر منتقل کنید. در صورتی که می خواهید در عکس کفش پاشنه بلند بپوشید هر اندازه پاشنه نازک تر باشد، قد شما را در عکس بلندتر نشان می دهد و هرچه پهن تر باشد، می تواند باعث بیشتر به نظر رسیدن وزن تان در عکس شود.

البته در مورد پوشیدن کفش های پاشنه بلند در عکس بی نهایت ایده وجود دارد که مثلا با کفش هایی با پاشنه نازک هرچقدر کت های چسبان تر پوشیده شود، کشیدگی بدن بیشتر می شود.

در کنار هم و در یک ردیف قرار بگیرید

بهترین عکس هایی گروهی آنهایی هستند که افرادی در سایزها و قدهای مختلف در کنار هم و در یک ردیف قرار بگیرند. سعی کنید در عکس های گروهی نزدیک ترین فرد به دوربین نباشید. در این حالت بسیار جذاب تر به نظر می رسید.

در زاویه درست قرار بگیرید

اگر در حالت نشسته قرار است که عکس بگیرید از عکاس بخواهید که دوربین را بالا نگه دارد. در این زاویه وقتی صورت تان را برای قرار گرفتن مقابل دوربین تنظیم می کنید، تعریف بهتری از چانه تان به دوربین دارید. زمانی هم که می خواهید در حالت ایستاده عکس بگیرید از عکاس خود بخواهید که از زاویه پایین تری از شما عکس بگیرد. این زوایا باعث می شوند که شما خوش چهره تر و لاغرتر به نظر برسید و با مد هم همراه شده باشید.

از ژست های سلبریتی ها استفاده کنید

برای اینکه یک ژست کلاسیک را برای عکس گرفتن انتخاب کرده باشید، سه چهارم بدن تان را در معرض دوربین قرار دهید، یعنی یکی از پاها را جلوتر قرار داده و یکی از شانه هایتان را به عکاس نزدیک تر کنید.

با این ژست، زمانی که به دوربین نگاه می کنید، بدن تان کشیده و شکیل تر دیده می شود و سبب می شود، دوربین تصویر شما را در بهترین زاویه شکار کند. سعی کنید در زمانی که عکس گرفته می شود، شکم را به سمت داخل فرو برده، شانه ها را عقب نگه داشته و ستون فقرات را صاف و بدون خمیدگی حفظ کنید.

سمت چپ صورتان را به سمت دوربین بگیرید

در یک پژوهش علمی به عمل آمده در دانشگاه ویک فارست، نشان داده شده که سمت چپ صورت انسان بهتر خود را نمایان می سازد. از شرکت کنندگان این مطالعه خواسته شد که نمراتی به عکس های، ده مرد و ده زن، بدهند. عکس هایی که هم طبیعی و هم داخل آینه از افراد گرفته شده بود.

گزارش این پژوهش در هافینگتُن پست منتشر شد. در میان تمام عکس ها، آنهایی که سمت چپ صورت را به نمایش گذاشته بودند، مورد اقبال بیشتری قرار گرفتند. پژوهشگران این مطالعه به این نتیجه دست یافتند که سمت چپ صورت می تواند انتقال بهتری از احساسات افراد داشته باشد.

در عکاسی فشن موفق باشیم

چگونه در عکاسی فشن و مدلینگ موفق باشیم

جدای از تجهیزات او چند نکته ارزشمند درباره چگونگی موفقیت در عکاسی فشن و مدلینگ در اختیارمان میگذارد. در اینجا چندتایی از آنها را ذکر میکنم:

سعی کنید خوب و مفید باشید. هرچه روابطتان بیشتر باشد به احتمال بیشتری کار به وفق مرادتان خواهد بود.

برقراری تعادل بین تجارت و هنر را به خاطر داشته باشید. اگر میخواهید عکاسی کارتان باشد گاهی اوقات شاید مجبور شوید هنر را فدای پول کنید

الهاماتتان را دریابید. او اغلب اوقات پوشه ای از تصاویر مجلاتی که دوست داشته است درست میکرده و نورپردازی و ترکیب بندی آنها را کالبد شکافی میکرده به طوریکه میتوانسته همان المانها را در عکسهایش بازسازی کند.

چک لیست قبل از عکاسی

نور. در ابتدا همیشه نورهای مناسب را انتخاب کنید. نبود نور مساوی است با نبود عکس. یک سوژه پیش و پا افتاده در موقعیت نوری مناسب می‌تواند به سوژه‌ای جالب تبدیل شود. نکته مهم این است که به سایه‌ها و هایلایت‌ها توجه کافی داشته باشیم.

ایده. من چه چیزی را می‌بینیم؟ یا مهم‌تر از آن، می‌خواهم مخاطبان من چه چیزی را ببینند؟ البته باید توجه کنید که گاهی ترکیب نور و سوژه می‌تواند ایده را خلق کند و ایده می‌تواند به سادگی یک صحنه انتزاعی باشد.

سوژه. عکس درباره چه چیزی است؟ اگر داستانی وجود دارد، چه چیزی یا چه کسی در مرکز توجه قرار دارد؟ آیا به تنهایی در صحنه برجسته است؟ آیا چیزی است که از نظر شخصی من جالب است و با کار من متناسب است یا فقط به دلیل غیر معمول  بودن جالب است؟

سوژه های مکمل. آیا یک تصویر به تنهایی می‌خواهد یک داستان را روایت کند؟ آیا به فریم‌هایی قبل و بعد آن نیاز داریم تا آن را تکمیل کند؟ آیا درباره زنجیره‌ای از اتفاقات مشخص است یا صرفا یک پیشنهاد محسوب می‌شود؟ چه مقدار از پس‌زمینه را باید در آن لحاظ کرد؟

پرسپکتیو (چشم‌انداز). آیا می‌خواهید بر پیش‌زمینه تاکید کنید، آیا به زمینه احتیاج دارید؟ یا به یک صحنه انتزاعی؟ چه نوع چشم‌اندازی سوژه را زیبا تر جلوه می‌هد؟ آیا قصد روایت یک داستان یا گزارش موضوعی را دارید؟ اگر چنین است، زاویه دید، به عنوان یک ناظر است یا کسی که در آن اتفاق درگیر است؟ نکته این جاست که اگر در این موضوع شک دارید می‌توانید با لنز وایدتری عکاسی کنید، در این حالت موارد بیشتری در صحنه حضور خواهند داشت. در این حالت باید ریسک عوض کردن لنز را بپذیرید زیرا ممکن است در این بین، سوژه را از دست بدهید.

کادربندی و سوژه. قصد دارید سوژه را در کجای کادر قرار دهید؟ آیا در کادر عوامل دیگری وجود دارند که چشم بیننده را به سوژه هدایت کند؟

لبه‌های تصویر. آیا در لبه‌های تصویر چیزی وجود دارد که موجب انحراف چشم شود؟ به یاد داشته باشید که انتخاب کادربندی باید با آگاهی صورت پذیرد.

عمق میدان. می‌خواهیم چه فضایی از تصویر در منطقه فوکوس باشد؟

دیافراگم. چه دیافراگمی را باید استفاده کنیم؟ برای انتخاب این موضوع باید دیافراگم لنز، سرعت شاتر و ایزو مناسب عکس نیز توجه کرد. در کنار همه این موارد باید این نکته توجه کرد که می‌خواهیم سوژه را در چه جایی کادر قرار گیرد.

نوردهی. موارد زیادی به نوردهی وابسته هستند. چه چیزی را می‌خواهیم نمایش دهیم و چه چیزی را می‌خواهیم پنهان کنیم؟ این مورد اهمیت زیادی دارد زیرا ترکیب‌بندی از نوردهی متاثر است. آیا سرعت شاتر برای جلوگیری از لرزش مناسب است؟ آیا سرعت شاتر متناسب با حرکت سوژه و نوع عکس متناسب است؟ اگر قصد فریز کردن سوژه مترکت را داریم، با افزایش سرعت شاتر چقدر می‌توانیم ایزو را افزایش دهیم.

 زمان‌بندی. منتظر لحظه مناسب بمانیم. کادر بندی و فوکوس خود را تنظیم کرده یا با یک تک عکس یا چند عکس توالی آن اتفاق را ثبت کنیم.

به اینستاگرام استودیو شوکا یپیوندید

استودیو فیلم و عکس شوکا با مجوز رسمی به شماره 307 از اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران استان کرمانشاه 

تلفن تماس : 3295 131 0918  -  4665 896 0936

هر گونه کپی و نشر بدون مجوز از سایت ممنوع و پیگرد قانونی دارد .

Top of Page